גרמי המדרגות


גרמי המדרגות

גרמי המדרגות

 

עם הקמתה של הרודיון בנה הורדוס במדרון הצפון-מזרחי של ההר גרם מדרגות רחב, ישר וטקסי שעלה לראש ההר. לצידו של גרם זה במדרון ההר נבנו בשלבים התיאטרון המלכותי ומתחם הקבר.

בעת הקמתו של ההר המלאכותי דמוי הקונוס – שנבנה כמצבת הנצחה של הורדוס לקראת סוף ימיו – בוטל גרם מדרגות זה, ובמקומו הוקם גרם מדרגות חדש, רחב, ישר וטקסי אף הוא, אשר הוביל אל ארמון-מבצר ההר, דרך פרוזדור העובר דרך מילויי העפר של ההר המלאכותי. גרם מדרגות זה נבנה בזווית שונה מעט מקודמו שבוטל, והותאם לציר האדריכלי של המבנה העליון. זהו כנראה גרם המדרגות אותו תאר יוסף בן מתתיהו: "… ובשיפוע הגבעה חצב מאתים מעלות שיש לבן צח, כי הייתה הגבעה גבוהה למדי, אף כי כולה נעשתה בידי אדם…" (מלה"י א: 419–421, תר' אולמן)
גרמי המדרגות שמשו את המלך ופמלייתו ואת אורחיו הנכבדים אשר הוזמנו לעלות אל מבנה ההר. גרם המדרגות המאוחר הוא כנראה זה ששמש את טקס ההלוויה המפואר של הורדוס –בהגעה אל מבנה הקבורה שבמדרון.
יש לציין כי לצורך הפעילות היום-יומית (המשקית, המנהלית, הצבאית וכדו') במבנה ההר הוכשרו כפי הנראה במדרון ההר שבילים מתונים ונוחים יותר, אך שרידיהם טרם נמצאו.

 

לקריאה נוספת: