המסלול והארמון הגדול


הארמון הגדול ו"המסלול" בהרודיון תחתית

 

הארמון הגדול:

מבחינת סדר הגודל, המבנה השני בגודלו בהרודיון התחתית, לאחר מכלול הבריכה, הוא הארמון הגדול המצוי מצפון ההר ולמרגלותיו. לבניין מלבני זה ציר סימטרייה משותף עם הבניין העגול שעל ראש ההר מה שמעיד על הרמה הגבוהה של התכנון הכולל בהרודיון. אורכו של הבניין היה כ-130 מ' ורוחבו בין 50 לבין 60 מ'. מן הבניין שרדו בפועל אך ורק יסודותיו, זאת, ככל הנראה, כתוצאה משוד אבן אינטנסיבי שנערך בתקופה הביזאנטית.
ניתן לחלק את מסד הבניין לשני חלקים. החלק העליון, הדרומי, היה בעיקרו משטח אדמה שפולס ביד אדם. החלק הצפוני היה מורכב ביסודו משני אולמות מרתפיים, ברוחב של כ-5 מ' כל אחד, שנמשכו לכל אורכו של הבניין (130 מ') וככל הנראה שימשו כמחסנים. אחד משני המחסנים הללו, אם לא שניהם, היה מכוסה במקור בקמרון שעוצב מאבני קשת.
מרתף נוסף, שבו נשמר הקמרון המקורי בשלמותו, מצוי בפינתו הדרום מזרחית של מסד הארמון הגדול. מרתף זה שימש עד לאחרונה את התושבים המקומיים כדיר ודומה כי בזכות אולם תת קרקעי זה זכה הבניין כולו להיקרא "האורווה" בידי קונדור וקיצ'נר.
את תפקידו המקורי של הבניין אנו יכולים לשער בלבד. מידותיו ומיקומו הדומיננטי, והמבטים שנשקפו מתוכו על הרודיון התחתית כולה, מביאים אותנו לשער כי כאן היה אגף הארמון המרכזי של כלל האתר. כאן היה ניתן בוודאי לארח מספר גדול של אורחים, מה שהיה קשה יותר, ואולי גם לא רצוי, בארמון האינטימי והמבודד שעל פסגת ההר.

 

"המסלול":

המסלול

מצפון לארמון הגדול ובמקביל אליו מצוי מסלול ארוך, שפולס ביד אדם, כ 350 מ' אורכו וכ 30 מ' רוחבו. לשם הקמת מסלול ארוך זה היה צורך בעבודות עפר בהיקף לא קטן ובבניית קירות תמך לכל אורכו. מבחינת אורכו יכול היה מסלול זה לשמש כהיפודרום, אך למסלול מרוצי סוסים ומרכבות יש צורך ברוחב של 50 מ' לכל הפחות ועל כן לא שימש מסלול זה למטרה זו. כמסלול לריצה (איצטדיון) המסלול ארוך מדי, כמעט כפול מן הנדרש. ומכל מקום מסלולים למרוצים מקומם בדרך כלל בערים ולא במכלולי ארמונות.
סביר להניח כי המסלול היה חלק ממכלול הגנים בארמון רחב הידיים והמפואר של הרודיון, וכי הוא שמש כמקום כינוס ותהלוכה בטקס ההלוויה של הורדוס. תיאורו הססגוני של יוסף בן מתתיהו את ההלוויה מחזק השערה זו.

 

לקריאה נוספת:

  • Netzer E., 1981. Greater Herodium, Qedem 13, Jerusalem.

המסלול במפה